Až dosud vyžadovalo měření tloušťky vrstvy vycvičené oko a mnoho lidských zásahů. Bez podpory umělé inteligence proto proces analýzy pomocí POLARSTEM trvá 45 až 60 minut. Od doby, kdy společnost Smith+Nephew začala pracovat se světelným mikroskopem ZEISS Axio Imager.Z2m, je nyní desetkrát rychlejší. S tímto řešením, které se provádí jedním kliknutím, je komplexní protokol s hodnotami tloušťky vrstvy a pórovitosti k dispozici již po pěti až sedmi minutách. To má pro společnost Smith+Nephew dvě výhody: Operátoři nyní mohou využít více pracovního času na jiné úkoly, jako je například maskování implantátů. Kromě toho lze nyní rychleji identifikovat potenciální výrobní problémy.
Toto drastické zrychlení procesu měření je možné díky segmentaci obrazu s podporou umělé inteligence. Obsluha přístroje ZEISS Axio Imager.Z2m nyní musí pouze zarovnat vzorek a spustit základní software ZEISS ZEN - vše ostatní je automatizováno. "Jednodušší už to být nemůže," říká Stéphane Monod, odpovědný za kvalitu v závodě Smith+Nephew v Aarau. "A ať už by tento vzorek zkoumal kdokoli, výsledky měření by byly vždy stejné." To je další výhoda, a to nejen pro společnosti zabývající se lékařskou technikou.
Vybavení pro budoucnost
Senior inženýr kvality výroby je řešením ZEISS s podporou umělé inteligence nadšený i z dalšího důvodu: "Se zařízením ZEISS Axio Imager.Z2m jsme vybaveni i pro budoucí standardní požadavky." Kromě kontroly tloušťky povlaku se zjišťuje také pórovitost nanesené titanové a hydroxyapatitové vrstvy. Jedná se o charakteristickou hodnotu, kterou budou muset výrobci implantátů v budoucnu prokazovat podle normy ISO 13485.